Software de SMS marketing: comparație a 10 platforme (Octopush, SMSFactor, smsmode, Twilio...), prețuri verificate în octombrie 2026, RCS, reguli de trimitere și o listă de verificare.

Pe această pagină
Rezumă acest articol cu AI
Test rapid
Ce configurație de e-mail ți se potrivește?
Sorank se potrivește răspunsurilor tale
Testează-l 3 zile pe propriul site și vezi unde te afli pe Google, ChatGPT și pe celelalte IA.
Începe perioada de test gratuită de 3 zile3 zile gratuit, apoi renunți oricând vrei. Garanție de rambursare în 90 de zile dacă nu vezi rezultate.
Compari software-uri de SMS marketing pentru promoțiile tale, pentru mesajele de reamintire a programărilor sau pentru codurile de autentificare? Acest clasament compară zece platforme după canalele pe care le oferă în afara SMS-ului, modurile de trimitere (interfață web, API, plugin-uri), regulile de trimitere pe care le gestionează și prețul real al unui mesaj. Profilurile se bazează doar pe paginile publicate de furnizori, consultate în octombrie 2026. Un tabel comparativ și o listă de verificare încheie articolul.
SMS-ul de business continuă să crească în Franța. Potrivit barometrului marketingului SMS publicat pe 25 februarie 2026 de AF2M (asociația franceză pentru dezvoltarea serviciilor multimedia multi-operator și a utilizărilor lor), mărcile au trimis 15.26 miliarde de SMS-uri în Franța în 2025, cu 7.51% mai mult decât în 2024. Mesajele tranzacționale (coduri de acces, notificări, urmărirea livrărilor) reprezintă 59.2% din total, iar cele promoționale 40.8%.
Observatorul Arcep, autoritatea franceză de reglementare a comunicațiilor electronice, arată o tendință diferită: numărul de SMS-uri pe care îl urmărește a scăzut cu 27% în 2025, după aproximativ 10% pe an în 2023 și 2024, în parte din cauza creșterii RCS-ului, un serviciu de mesagerie bazat pe internet care funcționează ca aplicațiile de mesagerie instantanee. În barometrul său din februarie 2026, AF2M numără 52 de milioane de dispozitive compatibile cu RCS în Franța, adică 84% din parcul instalat, și 738 de mărci care au folosit RCS for Business în 2025. Înainte de semnare, verifică dacă software-ul tău trimite și RCS și la ce preț.
Regulile de trimitere au devenit, în același timp, mai precise. Charte Business Messaging 2026 (carta sa de mesagerie de business pentru 2026), în vigoare din 1 martie 2026, permite SMS-urile și RCS-urile promoționale între 8:00 și 21:30, le recomandă de luni până sâmbătă și le tolerează duminica și în zilele de sărbătoare publică, fără să le recomande. Interzice orice mesaj promoțional fără acordul prealabil al destinatarului, cere o modalitate simplă de dezabonare (cuvântul cheie STOP, un link sau un buton) și limitează numele expeditorului la 11 caractere alfanumerice care identifică clar marca. CNIL, autoritatea franceză pentru protecția datelor, subliniază la rândul ei că un consumator trebuie să fi fost de acord în prealabil cu prospectarea prin SMS, în timp ce un destinatar profesional trebuie să poată să se opună.
Clasamentul se bazează pe patru criterii, evaluate doar după informațiile publicate de furnizori. În octombrie 2026, am consultat pagina principală, prețurile și prezentarea funcțiilor fiecărui instrument, fără teste plătite și fără parteneriat cu niciun furnizor.
1. Canale și formate. SMS, SMS bogat, RCS, WhatsApp, voce, email: ce poți trimite cu același cont.
2. Moduri de trimitere. Platformă online, API, plugin-uri pentru CRM-ul sau magazinul tău, trimitere din căsuța ta de email.
3. Reguli de trimitere gestionate. Gestionarea automată a STOP, numele expeditorului, verificarea numerelor, programarea.
4. Claritatea prețurilor. Prețul per SMS publicat în euro, cu mențiunea dacă este fără TVA sau cu TVA, abonament sau pachete plătite în avans, perioada de valabilitate a creditelor.
Numărul de clienți, ratele de citire și notele din recenziile afișate de furnizori nu sunt incluse, deoarece nu există nicio modalitate de a le verifica.

Octopush reunește pe o singură platformă campanii SMS în masă, email marketing, RCS, SMS vocal și un modul de conversații prin SMS. Furnizorul evidențiază o soluție „100% franceză”, găzduită în Franța și certificată ISO 27001, un standard de securitate a informațiilor. Îți personalizezi textul și expeditorul, gestionezi listele și șabloanele în același loc și îți programezi trimiterile.
La acestea se adaugă un SMS bogat, care trimite prin link scurt către o pagină mobilă, un număr virtual în peste 33 de țări, trimiterea parolelor de unică folosință (OTP) și un HLR Lookup, care verifică dacă numerele de mobil din baza ta de date sunt valide înainte de trimitere.
Potrivit pentru: companii care vor să trimită mesaje SMS, email, RCS și vocale dintr-o singură interfață găzduită în Franța.
Puncte forte: înscriere gratuită, fără card bancar, și credite plătite în avans care, potrivit furnizorului, nu expiră niciodată; import de contacte din fișier CSV, prin API sau prin integrări; un chat live pentru site-ul tău, care trece de la un bot AI la un agent dintr-un singur clic.
Limite: fiecare plan are un plafon lunar de SMS-uri (9900 pentru Basique, 49000 pentru Essentiel, 245000 pentru Business). Asistența telefonică începe cu planul Essentiel, iar un manager dedicat cu planul Business.
Prețuri: pagina de prețuri pentru Franța afișează planul Basique la €9 fără TVA pe lună (€0.045 per SMS), Essentiel la €39 fără TVA (€0.041), Business la €159 fără TVA (€0.039) și Entreprise personalizat (€0.035 per SMS peste 250000 de SMS-uri pe lună). Însă FAQ-ul anunță abonamente de la €65 pe lună, cu 1000 de credite incluse. Cifre de confirmat cu furnizorul, prețul verificat pe 10 octombrie 2026.

SMSFactor vinde trimiterea de SMS-uri de business cu patru moduri de a trimite: platforma sa online, un API pentru integrare în uneltele tale, plugin-uri pentru software precum HubSpot sau Zapier și Mail to SMS, care îți permite să trimiți mesaje fără să părăsești căsuța de email.
Îți pregătești mesajele cu un expeditor personalizat (până la 11 caractere în Franța) sau cu un număr comun de 5 cifre, șabloane, îmbinare de corespondență, un link scurt urmărit și o mențiune STOP care dezabonează automat contactele vizate. După trimitere, urmărești stările, confirmările de livrare și ratele de livrabilitate, de răspuns și de clic. Furnizorul oferă și RCS la cerere, reamintiri de programare și verificări HLR.
Potrivit pentru: echipe care vor să conecteze SMS-ul la HubSpot sau la propriile aplicații și să fie ajutate de un manager de cont.
Puncte forte: un manager de cont dedicat și suport disponibil 24 de ore din 24, 7 zile din 7, în caz de urgență; un debit de aproximativ 100 de SMS-uri pe secundă per operator, potrivit furnizorului; peste 150 de țări disponibile, adăugate la cont la cerere.
Limite: răspunsurile contactelor tale nu sunt disponibile atunci când personalizezi expeditorul. Un SMS în Unicode, necesar pentru emoji-uri și caractere speciale, consumă 70 de caractere per credit, în loc de 160. Creditele din pachetele plătite în avans rămân valabile un an.
Prețuri: pachete plătite în avans de la €0.066 fără TVA per SMS pentru 1000 de SMS-uri (€66 fără TVA), până la €0.04 fără TVA per SMS pentru 500000 de SMS-uri, apoi de la €0.035 fără TVA per SMS peste un milion de SMS-uri. Preț verificat pe 10 octombrie 2026. Plata lunară este posibilă de la 3000 de SMS-uri pe lună, iar 10 SMS-uri sunt gratuite pentru test.

smsmode se prezintă drept o „platformă franceză de mesagerie mobilă A2P”, adică mesaje trimise de o aplicație către persoane. Reunește SMS, RCS, WhatsApp și TTS, un mesaj audio cu sinteză vocală trimis pe un telefon fix sau mobil, utilizabil din interfața SaaS, prin plugin-uri sau prin API.
Furnizorul susține că are statutul de operator ARCEP și rutare fără intermediari către peste 500 de operatori din întreaga lume. Te sprijină de la crearea agentului tău RCS până la trimiterea campaniilor și afișează o infrastructură certificată ISO 27001 din 1 ianuarie 2025, criptare ajustabilă și o ofertă adaptată găzduirii datelor de sănătate.
Potrivit pentru: companii și dezvoltatori care vor SMS, RCS, WhatsApp și mesaje vocale cu un singur furnizor, inclusiv atunci când prelucrează date de sănătate.
Puncte forte: trimitere RCS în regim self-service din interfață; rutare directă către peste 500 de operatori; creare gratuită a contului și perioadă de test gratuită pentru a începe.
Limite: RCS, Time2chat și WhatsApp Business nu sunt încă disponibile în planurile prepaid, iar combinarea mai multor canale într-un singur abonament trece prin echipa de vânzări. Managerul de cont dedicat începe cu planul Medium, iar suportul 24/7 pe toate canalele cu planul Premium.
Prețuri: abonamente Basique la €9 fără TVA pe lună, Classique la €69 fără TVA, Medium la €159 fără TVA și Premium la €499 fără TVA, facturate în funcție de consum. Pagina anunță SMS-uri de la €0.0312 fără TVA, preț verificat pe 10 octombrie 2026. Există și pachete plătite în avans.

Twilio oferă API-uri, adică blocuri de construcție software pe care dezvoltatorii tăi le integrează în aplicații, pentru a trimite și a primi SMS-uri, RCS, mesaje WhatsApp și MMS, pentru a efectua apeluri și a trimite email-uri cu Twilio SendGrid. Agenții AI pot transfera conversația unui agent uman, cu întregul context al discuției.
Pentru trimiteri, Twilio oferă coduri scurte și ID-uri alfanumerice de expeditor, Verify pentru parolele de unică folosință, Lookup pentru validarea unui număr și Studio, un instrument drag-and-drop pentru a construi fluxuri. Produsele sale anunță livrarea mesajelor în peste 180 de țări.
Potrivit pentru: echipe de produs și tehnice care integrează SMS-ul în aplicația lor, în centrul de contact sau în fluxul de autentificare.
Puncte forte: site și pagină de prețuri în franceză; perioadă de test gratuită fără card bancar, apoi plată pe consum cu reduceri la volum; un SLA, adică un angajament de disponibilitate, de 99.95% cu comutare automată pe rezervă.
Limite: site-ul este destinat echipelor care lucrează cu API-uri și nu menționează nicio interfață gata făcută pentru campanii SMS; instrumentul său Marketing Campaigns privește email-ul.
Prețuri: plată pe consum, prețuri publicate în dolari pe site.

AllMySMS trimite mesaje SMS, MMS, RCS și mesaje vocale depuse în căsuța vocală a clienților, individual sau în masă. Interfața sa adaptată pentru telefon îți permite să programezi, să personalizezi și să urmărești trimiterile în timp real, cu ratele de clic, de livrare și de răspuns. Furnizorul spune că își dezvoltă spațiul clienților din 2002.
Pentru automatizare, AllMySMS se conectează la CRM-ul, ERP-ul sau calendarul tău (Zapier, Salesforce, Adobe Campaign, Google Calendar) și declanșează trimiteri în funcție de scenariile tale. Dezvoltatorii au mai multe moduri de trimitere (HTTP, HTTPS, FTP, Mail2SMS sau SMPP), iar furnizorul închiriază și liste țintite cu acord explicit.
Potrivit pentru: IMM-uri, companii mari și furnizori de software care preferă să plătească pe trimitere, fără abonament și fără angajament.
Puncte forte: fără taxe, fără abonament, fără contract, plătești doar mesajele trimise; gestionarea contactelor, a STOP și a răspunsurilor, confirmări de livrare în timp real, programare și SMS-uri de ziua de naștere, incluse în fiecare pachet; plată prin pachet plătit în avans, pe comandă sau la sfârșitul lunii.
Limite: plata la sfârșitul lunii necesită o facturare minimă de €250 fără TVA pe lună și debitare directă. Peste 250000 de SMS-uri pe an, tariful se cere de la furnizor.
Prețuri: €0.045 fără TVA per SMS către Franța, sau €450 fără TVA pentru 10000 de SMS-uri, preț verificat pe 10 octombrie 2026. Pagina de prețuri oferă un preț per țară și per cantitate.

Spot-Hit reunește SMS, RCS, email, mesaje vocale și corespondența poștală pe o singură platformă online. O campanie urmează patru pași: importi contactele, pe care platforma le corectează automat dacă conțin erori, scrii mesajul, programezi trimiterea, apoi analizezi rezultatele. Un asistent AI te ajută să scrii mesajele.
Hit Designer creează elemente vizuale pentru a îmbogăți comunicările tale, linkurile scurte însoțesc trimiterile, iar listele cu acord explicit pot fi comandate de pe pagina de prețuri pentru a-ți extinde baza de contacte.
Potrivit pentru: antreprenori individuali și microafaceri cu planul gratuit Essentiel, IMM-uri cu planul Entreprise, apoi agenții, francize și rețele cu planul Réseau și interfața sa white-label (interfață personalizabilă cu brandul clientului).
Puncte forte: un plan Essentiel gratuit, cu un cont, până la 50000 de contacte și canalele SMS, email și voce; 100 de credite gratuite la înscriere; contacte nelimitate, segmentare și 10 subconturi începând cu planul Entreprise.
Limite: RCS începe cu planul Entreprise, iar editorul de conversații, precum și persoana de contact dedicată aparțin opțiunii Booster, facturată separat.
Prețuri: SMS premium la €0.059 fără TVA de la 100 la 10000 de SMS-uri, €0.054 fără TVA de la 10000 la 100000 și €0.049 fără TVA peste acest prag, de la €0.039 fără TVA peste un milion pe lună. Planul Entreprise la €19.90 fără TVA pe lună (sau €199 pe an), Réseau de la €149.90 fără TVA pe lună, opțiunea Booster la €99.90 fără TVA pe lună. Preț verificat pe 10 octombrie 2026.

Esendex sprijină întreprinderile în mesageria mobilă de peste 20 de ani, potrivit site-ului său. Platforma sa reunește SMS, RCS, WhatsApp și email, cu o configurare anunțată în câteva minute, fără cod, și cu un API multicanal pentru dezvoltatori.
Site-ul descrie trei utilizări: marketing (segmentare, programare, măsurare în timp real), serviciul clienți, care gestionează toate mesajele într-o singură cutie de intrare cu răspunsuri automate, și mesajele operaționale, precum reamintirile de programare.
Potrivit pentru: echipe de marketing, de serviciu clienți și operațiuni care vor să folosească o singură platformă, în sănătate, comerț cu amănuntul, imobiliare sau recrutare, domeniile detaliate pe site.
Puncte forte: o echipă din Lyon care te sprijină încă din prima zi; certificarea ISO 27001 și conformitatea cu RGPD declarate; un număr lung conversațional, un număr virtual, Sender ID (numele expeditorului) și acces la API incluse în fiecare plan lunar.
Limite: planurile lunare includ 500, 2500 sau 10000 de mesaje și se abonează prin contactarea furnizorului. Pagina de prețuri detaliază prețurile SMS-urilor; pentru celelalte canale se oferă o cerere de ofertă.
Prețuri: prepaid, €0.066 fără TVA per SMS până la 1500 de SMS-uri (€0.0528 fără TVA cu reducerea de 20% la prima achiziție), scăzând la €0.05 fără TVA de la 45001 la 100000 de SMS-uri, oferta pentru peste acest prag fiind personalizată. Postpaid, planuri lunare de 500, 2500 sau 10000 de mesaje la €58, €175 și €600, tratamentul TVA nefiind precizat. Preț verificat pe 10 octombrie 2026.

Primotexto oferă trimitere de SMS-uri prin web, prin API și prin email, precum și sondaje prin SMS, pentru campaniile, alertele și notificările tale. Site-ul se adresează comercianților cu amănuntul, comercianților online și afacerilor care vând atât B2B, cât și B2C, pentru promoții la fel ca pentru confirmări de programări.
Motorul său de targetare segmentează listele din contul tău, de exemplu clienții care nu au comandat de mai mult de șase luni. Rich Message adaugă la SMS un link către o pagină mobilă cu imagini, videoclipuri sau hărți, iar Dialog desfășoară sondaje prin SMS ale căror întrebări țin cont de răspunsurile anterioare.
Potrivit pentru: comercianți cu amănuntul și comercianți online care vor să își țintească precis trimiterile și să automatizeze SMS-urile de bun venit, de ziua de naștere sau de confirmare.
Puncte forte: gestionare automată a STOP, primirea răspunsurilor, confirmări de livrare și urmărirea linkurilor, incluse în fiecare pachet; conexiune cu Google Analytics pentru a măsura efectul campaniilor asupra traficului de pe site; un modul Magento și trimitere prin FTP.
Limite: un SMS trimis în străinătate consumă mai multe credite, în funcție de destinație (1.71 credite pentru Belgia, 2.41 pentru Germania). Creditele rămân valabile 12 luni de la cumpărare, iar suportul inclus se face prin email, cu suport telefonic deschis în zilele lucrătoare, în orele de birou.
Prețuri: pachete plătite în avans de la 500 la 100000 de credite, de la €0.035 fără TVA per SMS, preț verificat pe 10 octombrie 2026. Peste 100000 de SMS-uri, comanda se face telefonic. Cont gratuit pentru a-l încerca.

ClickSend trimite mesaje SMS, MMS și RCS de business în Franța și pe plan internațional, din platforma sa online sau prin API. Tabloul de bord îți permite să trimiți SMS-uri în masă, să creezi campanii RCS, să imporți contactele și să îți urmărești indicatorii în timp real, fără competențe tehnice.
Fiecare reîncărcare a creditelor oferă acces la SMS-uri automate de pe un site web sau dintr-o aplicație, la SMS-uri bidirecționale, programare și segmentare. Răspunsurile destinatarilor sunt gratuite, iar utilizatorii suplimentari nu sunt facturați niciodată.
Potrivit pentru: companii care scriu atât clienților, cât și angajaților și vor să adauge utilizatori fără costuri suplimentare.
Puncte forte: suport client în franceză, 7 zile din 7 și 24 de ore din 24; fără abonament, reîncarci soldul și plătești pentru ce trimiți; perioadă de test gratuită, cu credite SMS gratuite.
Limite: linia telefonică online, email-ul tranzacțional și fax-ul nu mai sunt disponibile pentru clienții noi. Pagina de prețuri menționează taxe suplimentare, fără să le detalieze.
Prețuri: reîncărcări de credite fără abonament, în patru niveluri al căror preț per SMS scade pe măsură ce suma reîncărcată crește. Cifre de confirmat cu furnizorul.

SMS Partner se prezintă drept „prima platformă de SMS decarbonizată” pentru profesioniști. Alegi cum trimiți: platforma online, API-ul, Mail to SMS din Gmail, Exchange sau Outlook ori o conexiune SMPP care conectează o rută SMS la propriul tău software.
Platforma anunță peste 50 de funcții, printre care SMS-uri lungi peste 160 de caractere, import de liste Excel sau CSV de până la 100000 de numere, trimiteri periodice programate (ziua de naștere, reînnoirea abonamentului), gestionarea răspunsurilor și mai multe conturi. Mențiunea STOP este activată automat, fără cost suplimentar. Furnizorul adaugă redactarea de SMS-uri cu AI, sondaje și semnarea documentelor prin SMS.
Potrivit pentru: profesioniști care vor să conecteze SMS-ul la magazinul, CRM-ul sau uneltele lor de birou, prin plugin-urile gratuite ale furnizorului (PrestaShop, WordPress, Shopify, HubSpot, Salesforce, Google Sheets...).
Puncte forte: 20 de SMS-uri și o sesiune de onboarding oferite; pachete fără angajament, fără dată de expirare și fără taxe suplimentare; numere virtuale în Franța și în străinătate, pentru a trimite și a primi SMS-uri.
Limite: numele personalizat al expeditorului și confirmarea de livrare sunt descrise pentru gama SMS Premium, iar site-ul nu le menționează pentru gama mai ieftină SMS éco. Trimiterile în străinătate urmează un tarif specific fiecărei țări.
Prețuri: pachete de SMS-uri plătite în avans, sume de confirmat cu furnizorul.
Prețuri verificate pe 10 octombrie 2026 pe site-urile furnizorilor. Ultima coloană arată prețul primei trepte sau al planului de intrare. Cuvântul „de la” marchează cel mai mic preț afișat, care se aplică volumelor mari.
| Software | Pentru cine | Canale | Moduri de trimitere | Preț de intrare publicat în euro |
|---|---|---|---|---|
| Octopush | Companii multicanal, găzduire în Franța | SMS, email, RCS, SMS vocal, conversații | Platformă, API, plugin-uri | De confirmat cu furnizorul (€9 fără TVA pe lună în grilă, €65 pe lună în FAQ) |
| SMSFactor | Echipe pe HubSpot sau cu propriile aplicații | SMS, RCS la cerere | Platformă, API, plugin-uri, Mail to SMS | €0.066 fără TVA per SMS (pachet de 1000) |
| smsmode | Companii și dezvoltatori, date de sănătate | SMS, RCS, WhatsApp, TTS | Interfață SaaS, plugin-uri, API | Basique €9 fără TVA pe lună, plus consumul |
| Twilio | Echipe de produs și tehnice | SMS, RCS, WhatsApp, MMS, voce, email | API, Studio | Publicat în dolari |
| AllMySMS | IMM-uri, companii mari, furnizori de software | SMS, MMS, RCS, voce | Platformă, API, Zapier și plugin-uri | €0.045 fără TVA per SMS către Franța |
| Spot-Hit | De la microafaceri la rețele de locații | SMS, RCS, email, voce, corespondență poștală | Platformă, API | Plan Essentiel gratuit; SMS la €0.059 fără TVA (100 la 10000) |
| Esendex | Marketing, serviciu clienți, operațiuni | SMS, RCS, WhatsApp, email, voce | Platformă, API | €0.066 fără TVA per SMS până la 1500 |
| Primotexto | Comercianți cu amănuntul și comercianți online | SMS, Rich Message, sondaje | Web, API, email, FTP, Magento | De la €0.035 fără TVA per SMS |
| ClickSend | Mesaje către clienți și angajați | SMS, MMS, RCS | Platformă, API, peste 100 de integrări | De confirmat cu furnizorul |
| SMS Partner | Profesioniști, plugin-uri gratuite | SMS, RCS, sondaje | Platformă, API, Mail to SMS, SMPP | De confirmat cu furnizorul |
Pentru a compara două oferte, compar-le la același volum lunar și pentru aceeași destinație.
1. Câte credite consumă de fapt mesajul tău? La SMSFactor, un credit acoperă 160 de caractere în GSM-7 standard și 70 în Unicode, formatul pentru emoji-uri și caractere speciale, iar mențiunea STOP intră în total. În străinătate, costul se schimbă și el: Primotexto, de exemplu, consumă 1.71 credite per SMS către Belgia. Testează mesajele tale reale înainte de a alege un pachet.
2. Creditele tale expiră? Creditele pachetelor plătite în avans ale SMSFactor sunt valabile un an, cele ale Primotexto 12 luni, iar SMS Partner anunță pachete fără dată de expirare.
3. Clienții tăi vor putea să răspundă? La SMSFactor, un nume personalizat de expeditor te împiedică să primești răspunsuri. Pentru a purta o conversație, cere un număr virtual sau un număr lung conversațional, pe care le oferă, printre alții, Octopush, Esendex și SMS Partner.
4. Software-ul aplică regulile de trimitere în locul tău? Verifică dacă persoanele care răspund STOP sunt scoase automat din liste, ca la SMSFactor, Primotexto sau SMS Partner, și dacă îți poți programa promoțiile între 8:00 și 21:30, intervalul stabilit de carta AF2M.
5. RCS este inclus și la ce preț? La Spot-Hit, un mesaj RCS costă între €0.069 și €0.150 fără TVA, în funcție de format și volum, comparativ cu €0.049 până la €0.059 fără TVA pentru un SMS premium, prețuri verificate pe 10 octombrie 2026. La smsmode, RCS nu este încă disponibil în planurile prepaid. Întreabă și ce se întâmplă cu mesajul tău când telefonul destinatarului nu este compatibil.
Se bazează pe site-urile furnizorilor. Le-am citit în octombrie 2026, fără să trimitem SMS-uri de test și fără să măsurăm timpii de livrare. Pentru câțiva furnizori, lectura noastră nu s-a putut baza pe o pagină care să detalieze funcțiile sau nu a surprins fiecare sumă de pe pagina de prețuri: profilurile lor se sprijină pe paginile citite, iar unele prețuri sunt marcate „de confirmat cu furnizorul”.
Nu cunoaște nici volumul tău, nici destinațiile tale. Un magazin, o rețea de francize și o aplicație care trimite coduri de autentificare nu au aceleași nevoi. Prețurile citate se aplică Franței sau afișării implicite a paginilor de prețuri. Mențiunile Potrivit pentru contează mai mult decât rangul.
Acoperă doar o parte dintr-o piață aglomerată. Un instrument absent din acest clasament ar putea să ți se potrivească, iar tabelul altor software-uri listează treisprezece. Vom actualiza pagina periodic; până atunci, confirmă fiecare tarif cu furnizorul înainte de a semna.
Software-ul de SMS scrie persoanelor care ți-au dat deja numărul lor. Carta AF2M cere, de fapt, acordul prealabil pentru orice SMS promoțional. Software-ul nu îl ajută pe un cumpărător care caută un magazin sau un furnizor pe Google sau care întreabă ChatGPT să te găsească. Ca să compari modurile de a atrage aceste contacte noi, răsfoiește clasamentul nostru al canalelor care aduc clienți.
Sorank se ocupă de această vizibilitate, pe autopilot, pentru SEO la fel ca pentru GEO. Platforma identifică cuvintele cheie pe care site-ul tău le poate câștiga, arată ce caută efectiv AI-urile, scrie articole gândite pentru Google și pentru AI-uri și urmărește răspunsurile AI care te citează. Poți revizui fiecare articol ca ciornă înainte să fie publicat. Modul de funcționare este detaliat pe pagina noastră despre software-ul GEO. Ca să discutăm pe baza propriului tău site, rezervă un apel.
O recomandare pentru fiecare profil: Octopush pentru o companie care vrea să trimită SMS, email, RCS și mesaje vocale dintr-o interfață găzduită în Franța; AllMySMS pentru o organizație care vrea să plătească pentru fiecare mesaj trimis, fără abonament sau angajament; Twilio pentru o echipă tehnică ce integrează SMS, RCS și WhatsApp în propria aplicație.
Înainte de prima campanie, strânge dovezile consimțământului contactelor tale, alege un nume de expeditor de cel mult 11 caractere și testează cum apare mesajul tău pe câteva numere: SMSFactor, Spot-Hit, ClickSend și SMS Partner oferă credite sau SMS-uri ca să începi.
| Software | Ce face, potrivit site-ului său |
|---|---|
| Attentive | Marketing prin SMS și email cu AI, inclusiv RCS și notificări push. |
| Postscript | Marketing de retenție prin SMS, RCS și email, dezvoltat împreună cu mărci care vând pe Shopify. |
| SimpleTexting | Trimitere de SMS-uri pentru afaceri mici, în masă sau în conversații individuale. |
| SlickText | Marketing prin SMS: colectarea abonaților, mesaje personalizate și parcursuri automatizate. |
| EZ Texting | Trimitere în masă de SMS și MMS pentru marketing, fără card bancar la înscriere. |
| Textmagic | SMS de business pentru mesaje operaționale și campanii bazate pe consimțământ, cu o singură cutie de intrare pentru conversații. |
| SMSBOX | Platformă profesională de trimitere de SMS-uri pentru Franța și străinătate, activă din 2005. |
| iSendPro | Operator francez pentru trimiterea de SMS-uri și RCS de business, fără angajament. |
| SMSAPI | SMS în masă pentru afaceri, prin API sau interfață web, cu perioadă de test gratuită fără card. |
| M Target | Trimitere de SMS-uri, SMS-uri bogate, mesaje RCS, mesaje WhatsApp și email-uri, printr-o platformă SaaS, API sau integrare cu CRM-ul. |
Dacă SMS-ul face parte dintr-o strategie mai amplă, iată clasamentele noastre conexe. Pentru newsletter-ele tale, vezi cele mai bune agenții de email marketing; pentru a înlănțui email-urile și SMS-urile în scenarii automatizate, cele mai bune agenții de marketing automation; iar dacă prospectezi și prin telefon, cele mai bune agenții de phoning.
Acest clasament reflectă experiența și opinia mea personală, ca expert SEO cu peste 7 ani în domeniu. Se bazează pe fapte verificate, dar ordinea în sine este punctul meu de vedere personal.
Pe paginile de prețuri verificate pe 10 octombrie 2026, prețurile de intrare publicate variază de la €0.045 fără TVA per SMS la AllMySMS până la €0.066 fără TVA per SMS la SMSFactor și Esendex, și scad până la €0.035 fără TVA pentru cele mai mari volume la SMSFactor sau Primotexto. Unii furnizori adaugă un abonament, precum smsmode, de la €9 fără TVA pe lună. Prețul real depinde și de lungimea mesajului și de destinație.
Da. Charte Business Messaging 2026 a AF2M interzice orice SMS sau RCS promoțional fără acordul prealabil, iar fiecare destinatar trebuie să se poată dezabona ușor, cu cuvântul cheie STOP, un link sau un buton. Mesajele funcționale, precum o notificare de livrare sau un cod de autentificare, nu sunt supuse acelorași restricții de oră. Păstrează o evidență a consimțământului fiecărui contact.
Carta AF2M, în vigoare din 1 martie 2026, permite SMS-urile și RCS-urile promoționale între 8:00 și 21:30. Le recomandă de luni până sâmbătă și le tolerează duminica și în zilele de sărbătoare publică, fără să le recomande. Programează campaniile în acest interval direct din software-ul tău.
AU ÎNCERCAT SORANK ÎNAINTEA TA
